Jak jsem prožil proměnu díky tantrické masáži v Praze

Jak jsem prožil proměnu díky tantrické masáži v Praze
Pavel Skála pro, 23 2023

Úvod do tématu tantrické masáže

Když se řekne „tantrická masáž“, mnozí z nás si třeba představí něco tajemného a možná trochu tabu. Ale co když vám řeknu, že právě tato zkušenost mě donutila znovu přemýšlet o vlastní sexualitě a celkovém přístupu k životu? To by všechno mohlo znít jako klišé ze špatného románu, ale pravda je, že moje nedávná návštěva tantrické masážní salónu v Praze byla pro mě zlomovím momentem. Představte si, že jste přepracovaní, stále na nohou, v hlavě neustále točíte seznam úkolů a najednou – bác! – vstupujete do dimenze, kde je čas jen iluzí. To, co jsem zažil, nebylo o erotice v té nejpřímější formě, ale o cestě do hlubokých vod vlastní duše. A navíc jsem si přišel na několik zajímavých postřehů, které se týkají nejen tělesného, ale i duchovního zdraví. Tak tedy dámy a pánové, nechte své předsudky u dveří a pojďme společně prozkoumat, jak může být tantrická masáž cestou k novému já.

První kroky ke změně

Nikdy bych si nepomyslel, že bych mohl vůbec k tantrické masáži vstoupit. Avšak určitá zvědavost a potřeba vymknout se z každodenního kolotoče mě nakonec přivedla až na práh sočiálně převratného počinu. Za tím vším stál pocit vyhoření, který mě svíral v každodenním běhu života. A tak jsem se rozhodl věnovat něco jen pro sebe; nějaký ten čas, kde bych nebyl jen otec Vítězslavovi, ale zase více Pavlem. Přiznávám, bylo to trochu nejisté rozhodnutí, ale zároveň jsem cítil, že potřebuji zasadit barvu do té šedi všedních dnů. Posílený recenzemi, které hovořily o jujičné časové zářezi a hmatové magii, jsem tedy přestoupil tento imaginární práh do neznámého. A nebudu vám lhát, vzrušená nervozita se mě chopila a držela až do posledního okamžiku, kdy mě masérka přivítala v recepci salonu s čajem a upřímným úsměvem.

Proces objevování skrze dotek

Když jsem poprvé naznačil, že jdu na tantrickou masáž, kamarádi se smáli a narážek bylo jak na běžícím pásu. Ale co mne nepřestávalo fascinovat, byla ta tajemnost a možnost nahlédnutí do zcela nových rovin vnímání – a to doslova skrze dotek. Tantra je starodávná věda o energii, která spojuje ducha, mysl a tělo. Aktivace této energie skrz masáž měla, podle masérky, mě pomoci odemknout uzamčené dveře vlastní citové a energetické pozice. Nejpozoruhodnější na celém procesu je pak průvodce – v mé případě zkušená masérka, která s tělem naloží s takovým respektem a pozorností, jakou bychom ježdě podávali porcelánu dynastie Ming. A vlastně právě v ten moment jsem si uvědomil, jak vzácné je být vnímán, a to i v tak zranitelné formě, jakou bezpodmínečné přijetí a uvolnění přináší.

Uvolnění blokád a emocionální cesta

„Všechny naše trápení jsou uložené ve svalech,“ řekla mi masérka a já se ušklíbl při představě, že můj sedací sval ukrývá všechny ty roky stresu z práce. Ale jakmile jsem se proměnil v pasivního účastníka na masérčině pracovní ploše, začal jsem chápat, kam směřuje. Blokády v těle můžou mít různé podoby – od křeče přes napětí až po nespecifikované „to něco“ co cítíme, ale neumíme pojmenovat. A právě masáž může tyto blokády postupně rozpouštět. Jak se postupně rozvolnívalo mé tělo, objevoval se i prostor pro emoce, které jsem do té doby neměl možnost, nebo chuť, nijak reflektovat. Najednou byly tu slzy úlevy i smíchu, pocit lehkosti, a jako bych odkládal starý kabát plný kapes napěchovaných kaménky všedních starostí.

Nové vnímání intimity a sexuality

Než jsem se na masáž odhodlal, můj pohled na sexualitu a intimitu byl značně ohraničený. V sobotu večer, práce dělána, děti v posteli – tam někde byl ten prostor pro blízkost. Ale kdo říká, že je to všechno, že to nemůže být víc? Tantrická masáž mi otevřela oči – spojení s vlastním tělem a energií je základním kamenem intimního vnímání, a bez ohledu na to, jestli jste v páru, nebo sami. Masáž navíc stírá rozdíly mezi dávat a přijímat, mezi aktivním a pasivním rolím, což je vlastně krásná metafora pro moderní partnerský vztah. Po zkušenosti s masáží se mi zdá, že jde o mnohem hlubší propojení, než jen fyzický akt; je to tanec energií, který má potenciál vás oba povznést.

Co jsem si odnesl a proč to doporučuji i vám

Návštěva tantrické masáže byla pro mě v mnoha ohledech osvěžující a osvobozující. Nejenže jsem si odpočinul od všedního stresu a nastartoval jsem aktívní búraní emocionálních zábran, ale také jsem si odnesl pochopení, že dotek, bez ohledu na jeho intenzitu, může být silný léčitel. Ať už máte rádi nové zážitky, nebo čelíte vnitřním bojům a potřebujete najít cestu ven z emočních spleení, doporučuji tuto zkušenost. Tantrická masáž mi ukázala, že mohu být tím nejlepším přítelem svého těla a to překračuje vše, čemu bych se rád naučil v průběhu tohoto zajímavého života. Moje rada? Nebojte se experimentovat a dělat to, co vás v životě obohacuje. A pokud vám to síly dovolí, vezměte to jako dobrodružství do nitra vaší duše.

Chápu, že tento článek může být pro někoho z vás překvapením – ne každý den se dostanete k příběhu o objevování sebe skrze tantrickou masáž. Ale když píšu své texty, rád vycházím z vlastních prožitků a dávám do nich kus sebe. A jak je to vůbec s vámi? Co vás v životě nejvíce zaujalo či překvapilo a donutilo přehodnotit některé vaše postoje? Dejte mi vědět do komentářů a buďte otevření, můžete stejně jako já otevřít nový list ve vaší životní knize! Až budete příště v Praze, možná zavzpomínejte na můj příběh a přemýšlejte, jestli i vy nechcete zažít něco nového.